Przejdź do treści

Płockie załogi z sukcesami w Iławie: Relacja z Długodystansowych Mistrzostw Polski

Kolejny weekend przyniósł wielkie emocje w ramach ogólnopolskiego cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Na legendarnym akwenie jeziora Jeziorak w Iławie odbyły się w dniach 4-7 czerwca 2026 roku prestiżowe Długodystansowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych Klas T. Baza regat została zlokalizowana w gościnnej przystani „Pod Omegą”.

Uroczystego otwarcia regat dokonali Komandor Regat Stanisław Kasprzak, który serdecznie przywitał wszystkich przybyłych gości oraz uczestników, a także Prezes Zarządu PPJK Mirosław Czech, życząc zawodnikom zaciętej rywalizacji w pełnym duchu fair play. W tych wymagających zawodach Płocki Okręgowy Związek Żeglarski zaprezentował się z doskonałej strony – zarówno na płaszczyźnie sportowej, jak i sędziowskiej.

Zmienna aura i żeglarskie szachy

Warunki atmosferyczne podczas mistrzostw wystawiły umiejętności i cierpliwość żeglarzy na ciężką próbę. W piątek zawodnicy zmierzyli się na dwóch wyczerpujących, długich dystansach. Sobota, w którą miał zostać rozegrany tytułowy wyścig długodystansowy, przyniosła całkowitą flautę. Pomimo usilnych prób komisji sędziowskiej, zbyt słaby wiatr uniemożliwił przeprowadzenie rywalizacji. W niedzielę warunki wiatrowe uległy znacznej poprawie, jednak ulewny deszcz w trakcie jednego z dwóch rozegranych wyścigów mocno ostudził emocje na wodzie.

Nad prawidłowym i zgodnym z przepisami przygotowaniem sprzętu oraz spełnieniem rygorystycznych wymogów technicznych czuwał Prezes POZŻ Patryk Romanowski, który podczas całych regat pełnił odpowiedzialną funkcję sędziego mierniczego.

Świetne starty i miejsca na podium

Płockie środowisko żeglarskie reprezentowane było przez załogi z dwóch silnych klubów naszego okręgu, które zanotowały znakomite wyniki:

  • Klub Żeglarski HALS Gostynin: W klasie T3 wystartowała załoga jachtu „Przyjaciel Wiatr” w składzie: Łukasz Matusiak, Andrzej Wiśniewski oraz Kuba Burzyński. Po niezwykle ciężkich i wyczerpujących zmaganiach taktycznych płocczanie wywalczyli wysoką, 5. lokatę w swojej klasyfikacji.
  • Klub Żeglarski „PETROCHEMIA” Płock: Ogromne powody do dumy przyniosły starty płockiej młodzieży w załogach czołowych polskich sterników. Jan Kowalczyk, żeglujący w załodze Mirosława Czecha na jachcie „Tańcząca z Falami”, po pięknej walce stanął na podium, zdobywając 3. miejsce w klasie T3. Z kolei Miłosz Romanowski, startujący w załodze Jakuba Malickiego na jachcie „Duże Drzewo”, sięgnął po srebrny medal, zajmując fantastyczne 2. miejsce w silnej klasie T-Sport.

Wyśmienita biesiada i imponujące nagrody

Po wielogodzinnych zmaganiach na Jezioraku, zawodnicy mieli okazję do integracji i analizowania regatowych strategii podczas tradycyjnej biesiady przy ognisku. Organizatorzy zadbali o wyjątkowe menu – dla nikogo nie zabrakło pieczonego dzika oraz wędzonych krewetek. Wieczorną część uświetnił koncert na żywo zespołów Flash Creep oraz Cztery Refy, przy których żeglarskich szantach wszyscy uczestnicy bawili się wyśmienicie.

Niedzielne popołudnie zwieńczyło uroczyste uhonorowanie wszystkich załóg. Dodatkowym, niezwykle emocjonującym punktem programu było losowanie nagród wśród startujących sterników. Pula nagród rzeczowych była w tym roku imponująca – oprócz silników elektrycznych i kajaków, do rąk żeglarzy trafił profesjonalny osprzęt o znacznej wartości.

Gratulujemy naszym zawodnikom wspaniałych rezultatów i dziękujemy za godne reprezentowanie barw Płockiego Okręgowego Związku Żeglarskiego na arenie ogólnopolskiej!

Tekst: aQaHolic
Fot.: od Organizatora oraz własnego archiwum POZŻ.